Το κάψαν το Κοράνι !!!

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 19:02

Κλασσικός παπάρας καλλιτέχνης, που χρησιμοποιεί τον Χριστό για να εκφραστεί αλλά δεν βγαίνει μάνα μου για να πάρει στοκ από πάμπερς, αν χρησιμοποιήσει άλλο θρησκευτικό σύμβολο. :lol:



https://www.news247.gr/koinonia/kypros- ... 32295.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 05 Σεπ 2023, 19:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11858
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 05 Σεπ 2023, 19:03

Δεν συμφωνώ με τέτοιες ενέργειες, αλλά θεωρώ πολυ σημαντικό ζήτημα την προστασία του δικαιώματος οποίου θέλει να τις κάνει.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 19:08

Scouser έγραψε:
05 Σεπ 2023, 19:03
Δεν συμφωνώ με τέτοιες ενέργειες, αλλά θεωρώ πολυ σημαντικό ζήτημα την προστασία του δικαιώματος οποίου θέλει να τις κάνει.
Μπορείς να διευκρινήσεις την "προστασία του δικαιώματος" που αναφέρεις;

Γιατί στην τελική, όποιος γουστάρει να προκαλεί (για τον χ ή ψ λόγο) και κλαψουρίζει εκ των υστέρων για τις συνέπειες της πρόκλησης που ο ίδιος επεδίωξε, είναι ψιλοβλαμμένος, ψιλοχέστης, ψιλοκάτι γενικώς. Για ποιο λόγο να πάρει ο οποιοσδήποτε στα σοβαρά την εν λόγω κατηγορία;
Gavalas for President! :grfl:

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11499
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 05 Σεπ 2023, 19:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 19:08
Scouser έγραψε:
05 Σεπ 2023, 19:03
Δεν συμφωνώ με τέτοιες ενέργειες, αλλά θεωρώ πολυ σημαντικό ζήτημα την προστασία του δικαιώματος οποίου θέλει να τις κάνει.
Μπορείς να διευκρινήσεις την "προστασία του δικαιώματος" που αναφέρεις;

Γιατί στην τελική, όποιος γουστάρει να προκαλεί (για τον χ ή ψ λόγο) και κλαψουρίζει εκ των υστέρων για τις συνέπειες της πρόκλησης που ο ίδιος επεδίωξε, είναι ψιλοβλαμμένος, ψιλοχέστης, ψιλοκάτι γενικώς. Για ποιο λόγο να πάρει ο οποιοσδήποτε στα σοβαρά την εν λόγω κατηγορία;
Να διαδηλωσω εναντια στο καψιμο ενος βιβλιου εχω δικαιωμα?
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 19:17

Στρακαστρουκας έγραψε:
05 Σεπ 2023, 19:10
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 19:08
Scouser έγραψε:
05 Σεπ 2023, 19:03
Δεν συμφωνώ με τέτοιες ενέργειες, αλλά θεωρώ πολυ σημαντικό ζήτημα την προστασία του δικαιώματος οποίου θέλει να τις κάνει.
Μπορείς να διευκρινήσεις την "προστασία του δικαιώματος" που αναφέρεις;

Γιατί στην τελική, όποιος γουστάρει να προκαλεί (για τον χ ή ψ λόγο) και κλαψουρίζει εκ των υστέρων για τις συνέπειες της πρόκλησης που ο ίδιος επεδίωξε, είναι ψιλοβλαμμένος, ψιλοχέστης, ψιλοκάτι γενικώς. Για ποιο λόγο να πάρει ο οποιοσδήποτε στα σοβαρά την εν λόγω κατηγορία;
Να διαδηλωσω εναντια στο καψιμο ενος βιβλιου εχω δικαιωμα?
Σαφώς και έχεις.

Κατά τα άλλα, το "Αστείο" του Κούντερα το έχεις διαβάσει; Την ιστορία του Σολτζενίτσιν την ξέρεις; Έχω κι άλλα παραδείγματα αλλά δεν θέλω να το κουράσω.

Ή ταράζεσαι ο πσυχισμός σου μόνον από τις φωτιές που καίνε τα βιβλία;


Ενιγουέι, υποθέτω ότι οι υπερασπιστές των βιβλίων χρειάστηκαν ψυχοθεραπεία για να ξεπεράσουν το τραύμα από τις φωτιές και καταστροφές στα βιβλιοπωλεία του Γεωργιάδη και του Γιανάκενα από τις αντιφά ορδές, έτσι; :e045:
Gavalas for President! :grfl:

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11499
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 05 Σεπ 2023, 19:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 19:17
Σαφώς και έχεις.

Κατά τα άλλα, το "Αστείο" του Κούντερα το έχεις διαβάσει; Την ιστορία του Σολτζενίτσιν την ξέρεις; Έχω κι άλλα παραδείγματα αλλά δεν θέλω να το κουράσω.

Ή ταράζεσαι ο πσυχισμός σου μόνον από τις φωτιές που καίνε τα βιβλία;


Ενιγουέι, υποθέτω ότι οι υπερασπιστές των βιβλίων χρειάστηκαν ψυχοθεραπεία για να ξεπεράσουν το τραύμα από τις φωτιές και καταστροφές στα βιβλιοπωλεία του Γεωργιάδη και του Γιανάκενα από τις αντιφά ορδές, έτσι; :e045:
Η μεταπολιτευση ξεκινησε παντως με βομβες στα αριστερα βιβλιοπωλεια. Καποιοι απο τους υπευθηνους γιναν και βουλευτες(ακομα και αρχηγοι κομματος μεσα στο κοινοβουλειο)
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 20:06

Στρακαστρουκας έγραψε:
05 Σεπ 2023, 19:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 19:17
Σαφώς και έχεις.

Κατά τα άλλα, το "Αστείο" του Κούντερα το έχεις διαβάσει; Την ιστορία του Σολτζενίτσιν την ξέρεις; Έχω κι άλλα παραδείγματα αλλά δεν θέλω να το κουράσω.

Ή ταράζεσαι ο πσυχισμός σου μόνον από τις φωτιές που καίνε τα βιβλία;


Ενιγουέι, υποθέτω ότι οι υπερασπιστές των βιβλίων χρειάστηκαν ψυχοθεραπεία για να ξεπεράσουν το τραύμα από τις φωτιές και καταστροφές στα βιβλιοπωλεία του Γεωργιάδη και του Γιανάκενα από τις αντιφά ορδές, έτσι; :e045:
Η μεταπολιτευση ξεκινησε παντως με βομβες στα αριστερα βιβλιοπωλεια. Καποιοι απο τους υπευθηνους γιναν και βουλευτες(ακομα και αρχηγοι κομματος μεσα στο κοινοβουλειο)
Ναι, και; Τί ακριβώς θέλεις να μου αναλύσεις που δεν κατάλαβα; Ότι όταν η αριστερά καίει ή απαγορεύει είναι "καλό, καλό κι άλλο κι άλλο :smt023 κλπ" και όταν καίνε ή απαγορεύουν οι αλλούτεροι είναι βάρβαροι; Σοβαρά τώρα; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 20:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 19:02
Κλασσικός παπάρας καλλιτέχνης, που χρησιμοποιεί τον Χριστό για να εκφραστεί αλλά δεν βγαίνει μάνα μου για να πάρει στοκ από πάμπερς, αν χρησιμοποιήσει άλλο θρησκευτικό σύμβολο. :lol:



https://www.news247.gr/koinonia/kypros- ... 32295.html
Επανάληψη για όσους... δεν το είδαν. :e045:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 20:36

Dwarven Blacksmith έγραψε:
05 Σεπ 2023, 18:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 18:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
05 Σεπ 2023, 18:40

Θα έπρεπε. Η Ιστορία το έχει αποδείξει.
Η διατήρηση της αρμονίας της κοινωνίας επιβάλλει τη λογοκρισία και το μετριασμό των συναισθημάτων. Διαφορετικά γίνεσαι στην χειρότερη Γιουγκοσλαβία, στην μεσαία περίπτωση Ινδία και στην καλύτερη ΗΠΑ.
Υπέροχο. Τα οργιζμένα παιδγιά (ανήλικα, ημιανήλικα, μεσοανήλικα) της Ελλάδας, το ξέρουν;
Αν έχεις εσύ ή κάποιος άλλος αντίρρηση την ακούω. Αλλά διάλογο με φαντασιακούς τρίτους που δεν είναι παρόντες δεν σκοπεύω να κάνω.
Γράψε κάτι πιο συγκεκριμένο από το φαντασιακό μεγεθυμένο με αντίστοιχα παραδείγματα εφαρμογής του και μετά θα κάνουμε ό,τι διάλογο θέλεις.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43772
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 05 Σεπ 2023, 21:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 20:36
Dwarven Blacksmith έγραψε:
05 Σεπ 2023, 18:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 18:47


Υπέροχο. Τα οργιζμένα παιδγιά (ανήλικα, ημιανήλικα, μεσοανήλικα) της Ελλάδας, το ξέρουν;
Αν έχεις εσύ ή κάποιος άλλος αντίρρηση την ακούω. Αλλά διάλογο με φαντασιακούς τρίτους που δεν είναι παρόντες δεν σκοπεύω να κάνω.
Γράψε κάτι πιο συγκεκριμένο από το φαντασιακό μεγεθυμένο με αντίστοιχα παραδείγματα εφαρμογής του και μετά θα κάνουμε ό,τι διάλογο θέλεις.
Συγκεκριμένο είναι κατ' εμέ.
Αν δεν πιστεύεις ότι επαρκεί για διάλογο, δεν πειράζει, ας μην γίνει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27284
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 05 Σεπ 2023, 21:34

Στρακαστρουκας έγραψε:
05 Σεπ 2023, 18:33
Nandros έγραψε:
05 Σεπ 2023, 17:20
EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Σεπ 2023, 17:09
Εγώ το βλέπω σαν μια πράξη με σκοπό να προκαλέσει. Στα τέτοια μου το ισλάμ και η αριστερά κ όλα αυτά, μου φαίνεται εξαιρετικά κακόγουστο να κάψεις τη βίβλο ή το κοράνι, μου θυμίζει αυτά τα επιτηδευμένα σουβλακοφαγωματα τη Μ. Παρασκευή. Ωριμαστε ρε παπαρες
Σωστά. Και το κάνει ακροδεξιός αν δεν κάνω λάθος.
Η Αριστερά στην Ευρώπη χοντρομαλακίστηκε, υπεραμύνθηκε και πολέμησε υπέρ της εισβολής των μουσλίμ, στο όνομα της πολυπολιτισμικότητας, μέχρι που οι λαοί μπούχτισαν με τα προβλήματα που δημιουργούνται και τώρα αντιδρούν.
Μόνο που αντιδρούν λάθος, επιλέγοντας την άλλη άκρη του πολιτικού φάσματος.
https://en.wikipedia.org/wiki/Nazi_book_burnings

Πες μας σοφε αντικομμουνιστη και ισλαμοφαγε Nandre ποια απο τα βιβλια που καιγανε οι Ναζι εσυ θα συμφωνουσες να καουνε και ποια θα αντιδρουσες. Ειμαι βεβαιος οτι θα συμφωνουσες με τα κομμουνιστικα βιβλια αλλα οι Ναζι καιγανε και αλλα βιβλια που θεωρουντε σημερα κλασσικα βιβλια της παγκοσμιας λογοτεχνιας. Θα συμφωνουσες με το καψιμο πχ του ουδεν νεωτερον απο το δυτικο μετωπο? Σημερα θεωρειται κλασσικο βιβλιο αλλα την εποχη εκεινη οι ναζι ακροδεξιοι το καιγανε γιατι θεωρουσαν οτι εκανε προπαγανδα υπερ του πασιφισμου.
Τα πολλά και φασιστερά λόγια είναι φτώχεια.
Nandros έγραψε:
05 Σεπ 2023, 16:43
Και γιατί να μην καίγεται; Δεν είναι οργανωμένη κρατική πράξη που στοχεύει μιαν ομάδα.
Το πρόβλημα είναι με το συγκεκριμένο βιβλίο.
Όταν καίγονται βίβλοι και τορά από μουσλίμια δεν βγαίνει κανείς στην Δύση να κάνει διαδήλωση.
Αλλά τα μουσλίμια είναι πιο ίσα από τα άλλα. Έχουν περισσότερες ευαισθησίες. Τα μουσλίμια και οι Ο.Ι.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Σεπ 2023, 21:44

Dwarven Blacksmith έγραψε:
05 Σεπ 2023, 21:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Σεπ 2023, 20:36
Dwarven Blacksmith έγραψε:
05 Σεπ 2023, 18:54

Αν έχεις εσύ ή κάποιος άλλος αντίρρηση την ακούω. Αλλά διάλογο με φαντασιακούς τρίτους που δεν είναι παρόντες δεν σκοπεύω να κάνω.
Γράψε κάτι πιο συγκεκριμένο από το φαντασιακό μεγεθυμένο με αντίστοιχα παραδείγματα εφαρμογής του και μετά θα κάνουμε ό,τι διάλογο θέλεις.
Συγκεκριμένο είναι κατ' εμέ.
Αν δεν πιστεύεις ότι επαρκεί για διάλογο, δεν πειράζει, ας μην γίνει.
Ας γίνει με άλλους ο διάλογος, δεν έχω θέμα. Αντιθέτως. Αν και αμέτοχη θα τον παρακολουθήσω με ενδιαφέρον.
Gavalas for President! :grfl:

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3537
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Το κάψαν το Κοράνι !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 05 Σεπ 2023, 22:15

Το σωστό θα ήταν να το περάσουν από λογοκρισία και sensitivity readers.

Μόνο έτσι θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών