ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27284
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Απρ 2024, 15:26

seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 15:10
George_V έγραψε:
20 Απρ 2024, 11:07
Lord Brum έγραψε:
20 Απρ 2024, 11:00


Πόσα σου έφαγαν πάλι οι απατεώνες? Επίσης βλέπω έχεις και κομμάτια της ανάλυσης, της εσφαλμένης ανάλυσης του παπαδρακακης χωρίς να ον αναφέρεις. Ξέρεις πως λέγεται αυτό?
Και πως το δεχτηκε αυτο ο εκδοτικος οικος?

Αλλα θα μου πεις που να ξερει ο οικος τι εχει γραψει ποιος εκει μεσα...
12000 χιλιάδες έσκασα για αυτό Αυτές θα μου τις πληρώσεις εσύ?
Άντε και πηδήξου. Δεν μου έδωσαν επίσημα αποτελέσματα.
Αν και έπρεπε να κάνουν την σωστή προσομοίωση και να μου δώσουν.
Ξέρεις πως λέγεται αυτό?
Αλλα η λογοκλοπη λογοκλοπη.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 20 Απρ 2024, 15:34

George_V έγραψε:
20 Απρ 2024, 15:26
seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 15:10
George_V έγραψε:
20 Απρ 2024, 11:07


Και πως το δεχτηκε αυτο ο εκδοτικος οικος?

Αλλα θα μου πεις που να ξερει ο οικος τι εχει γραψει ποιος εκει μεσα...
12000 χιλιάδες έσκασα για αυτό Αυτές θα μου τις πληρώσεις εσύ?
Άντε και πηδήξου. Δεν μου έδωσαν επίσημα αποτελέσματα.
Αν και έπρεπε να κάνουν την σωστή προσομοίωση και να μου δώσουν.
Ξέρεις πως λέγεται αυτό?
Αλλα η λογοκλοπη λογοκλοπη.
Όχι Για να ήταν λογοκλοπή έπρεπε να μου έχει δώσει επίσημα αποτελέσματα και να μην το αναφέρω.
Αν ανέφερα το όνομά του χωρίς επίσημα αποτελέσματα θα μπορούσε να μου κάνει μήνυση για κατάχρηση του ονόματός του.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27284
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Απρ 2024, 15:41

seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 15:34
George_V έγραψε:
20 Απρ 2024, 15:26
seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 15:10
12000 χιλιάδες έσκασα για αυτό Αυτές θα μου τις πληρώσεις εσύ?
Άντε και πηδήξου. Δεν μου έδωσαν επίσημα αποτελέσματα.
Αν και έπρεπε να κάνουν την σωστή προσομοίωση και να μου δώσουν.
Ξέρεις πως λέγεται αυτό?
Αλλα η λογοκλοπη λογοκλοπη.
Όχι Για να ήταν λογοκλοπή έπρεπε να μου έχει δώσει επίσημα αποτελέσματα και να μην το αναφέρω.
Αν ανέφερα το όνομά του χωρίς επίσημα αποτελέσματα θα μπορούσε να μου κάνει μήνυση για κατάχρηση του ονόματός του.
Γιατι σου εκανε προσομοιωση και δεν σου εδωσε επισημα αποτελεσματα?

Δλδ μας δουλευεις τοσο καιρο και δεν εχεις τιποτα επισημο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 20 Απρ 2024, 15:45

George_V έγραψε:
20 Απρ 2024, 15:41
seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 15:34
George_V έγραψε:
20 Απρ 2024, 15:26


Αλλα η λογοκλοπη λογοκλοπη.
Όχι Για να ήταν λογοκλοπή έπρεπε να μου έχει δώσει επίσημα αποτελέσματα και να μην το αναφέρω.
Αν ανέφερα το όνομά του χωρίς επίσημα αποτελέσματα θα μπορούσε να μου κάνει μήνυση για κατάχρηση του ονόματός του.
Γιατι σου εκανε προσομοιωση και δεν σου εδωσε επισημα αποτελεσματα?

Δλδ μας δουλευεις τοσο καιρο και δεν εχεις τιποτα επισημο.
Το μόνο επίσημο που έχω είναι η σύμβαση και τις αποδείξεις πληρωμής.
Δεν κορόιδεψα κανέναν Αυτά τα έχω πει από την αρχή και μάλιστα δημόσια σε βίντεο στον Ιωσήφ Παπαδόπουλο.
https://www.youtube.com/watch?v=EHNhdA2 ... dex=3&t=5s

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 20 Απρ 2024, 16:48

seismic1 έγραψε:
19 Απρ 2024, 17:42
Κατ αρχήν δεν καταστράφηκα. Δεύτερον έμαθα πάρα πολλά πράγματα και το πρώτο από όλα ότι είσαστε ηλίθιοι.
Περισφιγμένο σκυρόδεμα, επαναλαμβάνω μπορείς να δημιουργήσεις όπου γουστάρεις και στα τοιχώματα οπότε αυτά που λες είναι μαλακίες.
Το αξονικό δεν αυξάνει καθόλου. Όταν το σκυρόδεμα θλίβεται από τον σεισμό συρρικνώνεται και ο τένοντας που επί προσθέτως θλίβει την ίδια παρειά χάνει την δύναμη θλίψης του λόγο της συρρίκνωσης του σκυροδέματος από την θλίψη σεισμού.
Πλαίσιο είναι και το τοίχωμα αφού συνδέεται με δοκούς.

Μερικές γρήγορες απαντήσεις.....γιατί τη μη απάντηση την εκλαμβάνεις ως αδυναμία...

Ακόμα και πλήρη περίσφιξη να υλοποιήσεις το αποτέλεσμα είναι το ένα και το αυτό. Θλιπτική καταστροφή της παρειάς (τα λινκ των πειραμάτων τα έχεις):
SpoilerShow
Εικόνα
Η βράχυνση του σκυροδέματος είναι της τάξης των δεκάτων του χιλιοστού. Δεν αποφορτίζουν ούτε στο ελάχιστο τον τένοντα που έχει επιμηκυνθεί αρκετά εκατοστά.
Μήλα και πορτοκάλια..

Το τοίχωμα είναι πρόβολος. Αυτό καθορίζεται από το διάγραμμα των ροπών. Στα τοιχώματα δεν εναλλάσσεται ανά διάφραγμα όπως στα υποστυλώματα..
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την ανάπτυξη τεράστιων αξονικών φορτίσεων σε περιορισμένο εμβαδό στις παρειές. Για αυτό τα τοιχώματα είναι πολύ ευαίσθητα στην αξονική φόρτιση....


Είσαστε τόσο ηλίθιοι που δεν έχετε καταλάβει ακόμα ποιο είναι το πρόβλημα που σπάει η κατασκευή. Δεν είναι η θλίψη
Δες το βίντεο

Αυτή η ροπή ανασηκώνει το κτίριο και χάνει την επαφή του με το έδαφος και ο μοχλοβραχίονας του πλάτους σε συνδυασμό με τα αστήρικτα στατικά φορτία ξεσκίζουν τους δοκούς και τα τοιχώματα. Αυτό σταματάω χρησιμοποιώντας την δύναμη του εδάφους.
Στην πράξη αυτό το ανασήκωμα της βάσης δεν το βλέπεις ποτέ γιατί οι δοκοί δεν έχουν την δύναμη να σηκώσουν το κτίριο μονόπλευρα γιατί σπάνε οπότε δεν βλέπεις ποτέ να σηκώνεται η βάση. Βλέπεις απλά να σπάνε οι δοκοί
Αν ο μοχλοβραχίονας του ύψους έχει αριστερόστροφη ροπή ο μοχλοβραχίονας του πλάτους έχει δεξιόστροφη ροπή. Αυτές οι δύο αντίθετες ροπές δημιουργούν το πρόβλημα.
Είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιος άνθρωπος εδώ μέσα που δεν έχει καταλαβει τι λες;; :lol:

Σου επισημαίνουμε όμως ότι, στα αληθινά τοιχώματα, πολύ συχνότερη μορφή αστοχίας είναι θλιπτική των παρειών.
Ίσα ίσα όλα τα κτίρια που είχαν ανακληση της βάσης των τοιχωμάτων στη Χιλή σώθηκαν!!! Λειτούργησαν σαν rocking walls. Έπεσαν μόνο αυτά που, λόγω μεγάλου αξονικού, δεν μπορεσε να αποφορτιστεί η παρεια τους και να αποσβεστεί η σεισμική ενέργεια.

Παρόλα αυτά....αυτό που περιγράφεις είναι αστοχία θεμελίωσης.
Θέλεις να αποτρέψεις πλήρως την ανατροπή; Βάλε τον τένοντά σου στη θεμελίωση!!!
Είναι εντελώς ηλίθιο να τον βάλεις στο δώμα! Σε ένα πχ οκταώροφο κτίριο ο τένοντας σου μπορεί να έχει μήκος 30m. Αντιλαμβάνεσαι ποση παραμορφωσιμότητα έχει ένας τόσο μακρύς τένοντας (Ν. Hooke);
Είναι αδύνατον να λειτουργήσει ως στοιχείο θεμελίωσης. Θα έχεις σίγουρα rocking wall.

Χρησιμοποίησε των τένοντά σου στο επίπεδο της θεμελίωσης. Τον καθιστάς πολύ πιο αποτελεσματικό και αποφεύγεις την καταστροφική θλίψη στις παρειές...
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 20 Απρ 2024, 19:29

Νταγκλης έγραψε:
20 Απρ 2024, 16:48
seismic1 έγραψε:
19 Απρ 2024, 17:42
Κατ αρχήν δεν καταστράφηκα. Δεύτερον έμαθα πάρα πολλά πράγματα και το πρώτο από όλα ότι είσαστε ηλίθιοι.
Περισφιγμένο σκυρόδεμα, επαναλαμβάνω μπορείς να δημιουργήσεις όπου γουστάρεις και στα τοιχώματα οπότε αυτά που λες είναι μαλακίες.
Το αξονικό δεν αυξάνει καθόλου. Όταν το σκυρόδεμα θλίβεται από τον σεισμό συρρικνώνεται και ο τένοντας που επί προσθέτως θλίβει την ίδια παρειά χάνει την δύναμη θλίψης του λόγο της συρρίκνωσης του σκυροδέματος από την θλίψη σεισμού.
Πλαίσιο είναι και το τοίχωμα αφού συνδέεται με δοκούς.

Μερικές γρήγορες απαντήσεις.....γιατί τη μη απάντηση την εκλαμβάνεις ως αδυναμία...

Ακόμα και πλήρη περίσφιξη να υλοποιήσεις το αποτέλεσμα είναι το ένα και το αυτό. Θλιπτική καταστροφή της παρειάς (τα λινκ των πειραμάτων τα έχεις):
Η βράχυνση του σκυροδέματος είναι της τάξης των δεκάτων του χιλιοστού. Δεν αποφορτίζουν ούτε στο ελάχιστο τον τένοντα που έχει επιμηκυνθεί αρκετά εκατοστά.
Μήλα και πορτοκάλια..

Το τοίχωμα είναι πρόβολος. Αυτό καθορίζεται από το διάγραμμα των ροπών. Στα τοιχώματα δεν εναλλάσσεται ανά διάφραγμα όπως στα υποστυλώματα..
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την ανάπτυξη τεράστιων αξονικών φορτίσεων σε περιορισμένο εμβαδό στις παρειές. Για αυτό τα τοιχώματα είναι πολύ ευαίσθητα στην αξονική φόρτιση....


Είσαστε τόσο ηλίθιοι που δεν έχετε καταλάβει ακόμα ποιο είναι το πρόβλημα που σπάει η κατασκευή. Δεν είναι η θλίψη
Δες το βίντεο

Αυτή η ροπή ανασηκώνει το κτίριο και χάνει την επαφή του με το έδαφος και ο μοχλοβραχίονας του πλάτους σε συνδυασμό με τα αστήρικτα στατικά φορτία ξεσκίζουν τους δοκούς και τα τοιχώματα. Αυτό σταματάω χρησιμοποιώντας την δύναμη του εδάφους.
Στην πράξη αυτό το ανασήκωμα της βάσης δεν το βλέπεις ποτέ γιατί οι δοκοί δεν έχουν την δύναμη να σηκώσουν το κτίριο μονόπλευρα γιατί σπάνε οπότε δεν βλέπεις ποτέ να σηκώνεται η βάση. Βλέπεις απλά να σπάνε οι δοκοί
Αν ο μοχλοβραχίονας του ύψους έχει αριστερόστροφη ροπή ο μοχλοβραχίονας του πλάτους έχει δεξιόστροφη ροπή. Αυτές οι δύο αντίθετες ροπές δημιουργούν το πρόβλημα.
Είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιος άνθρωπος εδώ μέσα που δεν έχει καταλαβει τι λες;; :lol:

Σου επισημαίνουμε όμως ότι, στα αληθινά τοιχώματα, πολύ συχνότερη μορφή αστοχίας είναι θλιπτική των παρειών.
Ίσα ίσα όλα τα κτίρια που είχαν ανακληση της βάσης των τοιχωμάτων στη Χιλή σώθηκαν!!! Λειτούργησαν σαν rocking walls. Έπεσαν μόνο αυτά που, λόγω μεγάλου αξονικού, δεν μπορεσε να αποφορτιστεί η παρεια τους και να αποσβεστεί η σεισμική ενέργεια.

Παρόλα αυτά....αυτό που περιγράφεις είναι αστοχία θεμελίωσης.
Θέλεις να αποτρέψεις πλήρως την ανατροπή; Βάλε τον τένοντά σου στη θεμελίωση!!!
Είναι εντελώς ηλίθιο να τον βάλεις στο δώμα! Σε ένα πχ οκταώροφο κτίριο ο τένοντας σου μπορεί να έχει μήκος 30m. Αντιλαμβάνεσαι ποση παραμορφωσιμότητα έχει ένας τόσο μακρύς τένοντας (Ν. Hooke);
Είναι αδύνατον να λειτουργήσει ως στοιχείο θεμελίωσης. Θα έχεις σίγουρα rocking wall.

Χρησιμοποίησε των τένοντά σου στο επίπεδο της θεμελίωσης. Τον καθιστάς πολύ πιο αποτελεσματικό και αποφεύγεις την καταστροφική θλίψη στις παρειές...
Μερικές ερωτήσεις και από εμένα.
1.Ερώτηση
Ο τένοντας του πειράματος είχε διάμετρο 6,5mm
Ο τένοντας των πραγματικών κατασκευών έχει διάμετρο 70mm
Όταν εφαρμόσουμε μια οριακή δύναμη έλξης στον τένοντα των 6,5mm θα υπάρχει μια επιμήκυνση.
Αν εφαρμόσουμε την ίδια δύναμη στον χάλυβα των 70mm αυτός θα έχει την ίδια ή μικρότερη επιμήκυνση από τον χάλυβα διαμέτρου 6,5mm?
2.Ερώτηση
Σε ένα οκταώροφο κατασκευασμένο με γραμμικό οπλισμό όπως οπλίζεται σήμερα θα υπάρχει και εκεί μια συνολική επιμήκυνση του χάλυβα των ορόφων, και μία επιμήκυνση της παρειάς του σκυροδέματος.
Αν εφαρμόσουμε σε αυτό το ίδιο κτίριο με τον ίδιο γραμμικό οπλισμό μερική προένταση στις παρειές με τένοντες 70mm τότε πόση θα είναι η επιμήκυνση της παρειάς του τοιχώματος του σκυροδέματος από την μεριά που εφελκύεται ? ( όχι του χάλυβα ) Θα είναι η ίδια με αυτή του γραμμικού οπλισμού ή μικρότερη?
3.Ερώτηση
Ποιο τοίχωμα αντέχει περισσότερο στον εφελκυσμό? α. ένα τοίχωμα από οπλισμένο σκυρόδεμα ή β. ένα τοίχωμα με προεντεταμένους τένοντες ?
Η ποσότητα μάζας του οπλισμού όσο και η ποιότητά τους, τόσο στον γραμμικό οπλισμό όσο και στους τένοντες είναι η ίδια.
Αυτό που αλλάζει είναι η μέθοδος συνεργασίας σκυροδέματος χάλυβα.
4.Ερώτηση
Σε ανελαστική μετατόπιση με ρωγμές, ποιος φορέας έχει την δυνατότητα να επαναφέρει την κατασκευή στην αρχική της θέση κλίνοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών? Ο φορέας με γραμμικό οπλισμό ή ο προεντεταμένος φορέας?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 20 Απρ 2024, 19:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15208
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 20 Απρ 2024, 19:38

Άντε παλι ρε σεισμίκ 100 φορές τα ίδια λέμε. Περισσότερο αντέχει το τοίχωμα χωρίς προέκταση από αυτό με προέκταση για ίδια ποσότητα οπλισμού. Όσο μεγαλύτερη προς τάση βάσεις τόσο λιγότερο αντέχει το τοίχωμα. Για αυτό και ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΟΕΒΤΑΣΗ ΣΕ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ. Δεν υπάρχει άνοια άντεχε σε εφελκυσμου ή σε θλίψη αυτό που Ρωτάς ειναιβπιπ απο τα 2 μπορεί να παραλάβει μεγαλύτερα ανακυκλιζομενη σεισμικά φορτία ή πιο αντέχεις περισσότερους κύκλους φόρτισης για δεδομένο σεισμική φορτίο.
Αυτό χωρίς προς τάση θα ρηγματωθει, θα ενεργοποιηθεί ο οπλισμός και μέχρι να διαρρεύσει όλα καλά. Αυτό με προενταση δεν θα ρηγματωθει αρχικά, θα αστόχησε η ψαθυρα μια και έξω λόγω θλίψης εκεί όπου ο οπλισμο1 δεν μπορεί να βοηθήσει
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 20 Απρ 2024, 19:48

Lord Brum έγραψε:
20 Απρ 2024, 19:38
Άντε παλι ρε σεισμίκ 100 φορές τα ίδια λέμε. Περισσότερο αντέχει το τοίχωμα χωρίς προέκταση από αυτό με προέκταση για ίδια ποσότητα οπλισμού. Όσο μεγαλύτερη προς τάση βάσεις τόσο λιγότερο αντέχει το τοίχωμα. Για αυτό και ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΟΕΒΤΑΣΗ ΣΕ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ. Δεν υπάρχει άνοια άντεχε σε εφελκυσμου ή σε θλίψη αυτό που Ρωτάς ειναιβπιπ απο τα 2 μπορεί να παραλάβει μεγαλύτερα ανακυκλιζομενη σεισμικά φορτία ή πιο αντέχεις περισσότερους κύκλους φόρτισης για δεδομένο σεισμική φορτίο.
Αυτό χωρίς προς τάση θα ρηγματωθει, θα ενεργοποιηθεί ο οπλισμός και μέχρι να διαρρεύσει όλα καλά. Αυτό με προενταση δεν θα ρηγματωθει αρχικά, θα αστόχησε η ψαθυρα μια και έξω λόγω θλίψης εκεί όπου ο οπλισμο1 δεν μπορεί να βοηθήσει
Όχι δεν λέμε τα ίδια. Εσείς έως τώρα μου μιλάτε για τα προβλήματα που έχει η παρειά του σκυροδέματος που θλίβεται.
Δεν έχουμε πει τίποτα για την παρειά που εφελκύεται.
Όλες οι ερωτήσεις που σας έκανα, και οι τέσσερις αφορούν την παρειά που εφελκύεται. Υπάρχει και αυτή η παρειά.
Γιατί αν εγώ σταματήσω τις ρωγμές εφελκυσμού, τότε αξίζει να αυξήσουμε την ποιότητα του σκυροδέματος για να αντέχει και την θλίψη.
Κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα έλεγε το αντίθετο.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15208
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 20 Απρ 2024, 20:01

seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 19:48
Lord Brum έγραψε:
20 Απρ 2024, 19:38
Άντε παλι ρε σεισμίκ 100 φορές τα ίδια λέμε. Περισσότερο αντέχει το τοίχωμα χωρίς προέκταση από αυτό με προέκταση για ίδια ποσότητα οπλισμού. Όσο μεγαλύτερη προς τάση βάσεις τόσο λιγότερο αντέχει το τοίχωμα. Για αυτό και ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΟΕΒΤΑΣΗ ΣΕ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ. Δεν υπάρχει άνοια άντεχε σε εφελκυσμου ή σε θλίψη αυτό που Ρωτάς ειναιβπιπ απο τα 2 μπορεί να παραλάβει μεγαλύτερα ανακυκλιζομενη σεισμικά φορτία ή πιο αντέχεις περισσότερους κύκλους φόρτισης για δεδομένο σεισμική φορτίο.
Αυτό χωρίς προς τάση θα ρηγματωθει, θα ενεργοποιηθεί ο οπλισμός και μέχρι να διαρρεύσει όλα καλά. Αυτό με προενταση δεν θα ρηγματωθει αρχικά, θα αστόχησε η ψαθυρα μια και έξω λόγω θλίψης εκεί όπου ο οπλισμο1 δεν μπορεί να βοηθήσει
Όχι δεν λέμε τα ίδια. Εσείς έως τώρα μου μιλάτε για τα προβλήματα που έχει η παρειά του σκυροδέματος που θλίβεται.
Δεν έχουμε πει τίποτα για την παρειά που εφελκύεται.
Όλες οι ερωτήσεις που σας έκανα, και οι τέσσερις αφορούν την παρειά που εφελκύεται. Υπάρχει και αυτή η παρειά.
Γιατί αν εγώ σταματήσω τις ρωγμές εφελκυσμού, τότε αξίζει να αυξήσουμε την ποιότητα του σκυροδέματος για να αντέχει και την θλίψη.
Κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα έλεγε το αντίθετο.
Όχι γιατί πολύ απλά βάζουμε τον οπλισμό για να παραλαβει τον εφελκυσμο και μαλιστα η εφελκυστικη αστ8χια ειναινπλαστιμη. Μακαρι να συμβει αυτη η μορφη αστοχιας (διαρροη οπλισμου στις κρυφοκολωνες).
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 20 Απρ 2024, 20:07

Lord Brum έγραψε:
20 Απρ 2024, 20:01
seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 19:48
Lord Brum έγραψε:
20 Απρ 2024, 19:38
Άντε παλι ρε σεισμίκ 100 φορές τα ίδια λέμε. Περισσότερο αντέχει το τοίχωμα χωρίς προέκταση από αυτό με προέκταση για ίδια ποσότητα οπλισμού. Όσο μεγαλύτερη προς τάση βάσεις τόσο λιγότερο αντέχει το τοίχωμα. Για αυτό και ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΟΕΒΤΑΣΗ ΣΕ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ. Δεν υπάρχει άνοια άντεχε σε εφελκυσμου ή σε θλίψη αυτό που Ρωτάς ειναιβπιπ απο τα 2 μπορεί να παραλάβει μεγαλύτερα ανακυκλιζομενη σεισμικά φορτία ή πιο αντέχεις περισσότερους κύκλους φόρτισης για δεδομένο σεισμική φορτίο.
Αυτό χωρίς προς τάση θα ρηγματωθει, θα ενεργοποιηθεί ο οπλισμός και μέχρι να διαρρεύσει όλα καλά. Αυτό με προενταση δεν θα ρηγματωθει αρχικά, θα αστόχησε η ψαθυρα μια και έξω λόγω θλίψης εκεί όπου ο οπλισμο1 δεν μπορεί να βοηθήσει
Όχι δεν λέμε τα ίδια. Εσείς έως τώρα μου μιλάτε για τα προβλήματα που έχει η παρειά του σκυροδέματος που θλίβεται.
Δεν έχουμε πει τίποτα για την παρειά που εφελκύεται.
Όλες οι ερωτήσεις που σας έκανα, και οι τέσσερις αφορούν την παρειά που εφελκύεται. Υπάρχει και αυτή η παρειά.
Γιατί αν εγώ σταματήσω τις ρωγμές εφελκυσμού, τότε αξίζει να αυξήσουμε την ποιότητα του σκυροδέματος για να αντέχει και την θλίψη.
Κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα έλεγε το αντίθετο.
Όχι γιατί πολύ απλά βάζουμε τον οπλισμό για να παραλαβει τον εφελκυσμο και μαλιστα η εφελκυστικη αστ8χια ειναινπλαστιμη. Μακαρι να συμβει αυτη η μορφη αστοχιας (διαρροη οπλισμου στις κρυφοκολωνες).
Ρε φίλε δεν μιλάμε για μικρούς σεισμούς που το ξεχείλωμα είναι μικρές διαρροές Πότε θα αρχίσετε να σχεδιάζεται για 1g και πάνω?
Αυτοί οι σεισμοί σκοτώνουν και σκοτώνουν πολλούς. Μεγαλώστε επιτέλους και αναλάβετε τις ευθύνες σας για όλους τους σεισμούς.
Δεν υπάρχει ολίγον έγκυος. Μέχρι το μισό g καλά τα καταφέρνετε. Από το μισό μέχρι τα 3g όμως κτυπάτε μπιέλες.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15208
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 20 Απρ 2024, 20:52

seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 20:07
Lord Brum έγραψε:
20 Απρ 2024, 20:01
seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 19:48
Όχι δεν λέμε τα ίδια. Εσείς έως τώρα μου μιλάτε για τα προβλήματα που έχει η παρειά του σκυροδέματος που θλίβεται.
Δεν έχουμε πει τίποτα για την παρειά που εφελκύεται.
Όλες οι ερωτήσεις που σας έκανα, και οι τέσσερις αφορούν την παρειά που εφελκύεται. Υπάρχει και αυτή η παρειά.
Γιατί αν εγώ σταματήσω τις ρωγμές εφελκυσμού, τότε αξίζει να αυξήσουμε την ποιότητα του σκυροδέματος για να αντέχει και την θλίψη.
Κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα έλεγε το αντίθετο.
Όχι γιατί πολύ απλά βάζουμε τον οπλισμό για να παραλαβει τον εφελκυσμο και μαλιστα η εφελκυστικη αστ8χια ειναινπλαστιμη. Μακαρι να συμβει αυτη η μορφη αστοχιας (διαρροη οπλισμου στις κρυφοκολωνες).
Ρε φίλε δεν μιλάμε για μικρούς σεισμούς που το ξεχείλωμα είναι μικρές διαρροές Πότε θα αρχίσετε να σχεδιάζεται για 1g και πάνω?
Αυτοί οι σεισμοί σκοτώνουν και σκοτώνουν πολλούς. Μεγαλώστε επιτέλους και αναλάβετε τις ευθύνες σας για όλους τους σεισμούς.
Δεν υπάρχει ολίγον έγκυος. Μέχρι το μισό g καλά τα καταφέρνετε. Από το μισό μέχρι τα 3g όμως κτυπάτε μπιέλες.
Όχι να σχεδιάσουμε για 15g γιατί έτσι. Η ευθύνη μας είναι να σχεδιάζουμε με βάση τον κανονισμό, όχι με βάση ότι πει ο μαστροΓιάννης. Εξάλλου δεν είδα κανένα κτιριο σχεδιασμένο με νέους κανονισμούς να παθαίνει τίποτα σοβαρό σε ισχυρούς σεισμούς. Αν πάθει εδώ είμαστε να αναθεωρήσουμε και να επικαιροποιησουμε τους κανονισμούς. Αλλα αυτό το κάνουμε οι μηχανικοί, όχι οι ημιμαθείς μαστορες
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 20 Απρ 2024, 20:56

Lord Brum έγραψε:
20 Απρ 2024, 20:52
seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 20:07
Lord Brum έγραψε:
20 Απρ 2024, 20:01


Όχι γιατί πολύ απλά βάζουμε τον οπλισμό για να παραλαβει τον εφελκυσμο και μαλιστα η εφελκυστικη αστ8χια ειναινπλαστιμη. Μακαρι να συμβει αυτη η μορφη αστοχιας (διαρροη οπλισμου στις κρυφοκολωνες).
Ρε φίλε δεν μιλάμε για μικρούς σεισμούς που το ξεχείλωμα είναι μικρές διαρροές Πότε θα αρχίσετε να σχεδιάζεται για 1g και πάνω?
Αυτοί οι σεισμοί σκοτώνουν και σκοτώνουν πολλούς. Μεγαλώστε επιτέλους και αναλάβετε τις ευθύνες σας για όλους τους σεισμούς.
Δεν υπάρχει ολίγον έγκυος. Μέχρι το μισό g καλά τα καταφέρνετε. Από το μισό μέχρι τα 3g όμως κτυπάτε μπιέλες.
Όχι να σχεδιάσουμε για 15g γιατί έτσι. Η ευθύνη μας είναι να σχεδιάζουμε με βάση τον κανονισμό, όχι με βάση ότι πει ο μαστροΓιάννης. Εξάλλου δεν είδα κανένα κτιριο σχεδιασμένο με νέους κανονισμούς να παθαίνει τίποτα σοβαρό σε ισχυρούς σεισμούς. Αν πάθει εδώ είμαστε να αναθεωρήσουμε και να επικαιροποιησουμε τους κανονισμούς. Αλλα αυτό το κάνουμε οι μηχανικοί, όχι οι ημιμαθείς μαστορες
Έχετε σκοτώσει κόσμο μέχρι να μάθετε μηχανικοί της πλάκας δεν μάθατε και ούτε θα μάθετε ποτέ.
Κάποιοι σας πίστεψαν και το πλήρωσαν. Κανονίστε με τους κανονισμούς την ανικανότητά σας.
2g ο λογαριασμός στην Τουρκεία. Ποιος θα τον πληρώσει ο κανονισμός ή οι φωστήρες μηχανικοί που είναι ανίκανοι να σχεδιάσουν για πάνω από μισό g?
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic1 την 20 Απρ 2024, 21:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15208
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 20 Απρ 2024, 21:07

seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 20:56
Lord Brum έγραψε:
20 Απρ 2024, 20:52
seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 20:07
Ρε φίλε δεν μιλάμε για μικρούς σεισμούς που το ξεχείλωμα είναι μικρές διαρροές Πότε θα αρχίσετε να σχεδιάζεται για 1g και πάνω?
Αυτοί οι σεισμοί σκοτώνουν και σκοτώνουν πολλούς. Μεγαλώστε επιτέλους και αναλάβετε τις ευθύνες σας για όλους τους σεισμούς.
Δεν υπάρχει ολίγον έγκυος. Μέχρι το μισό g καλά τα καταφέρνετε. Από το μισό μέχρι τα 3g όμως κτυπάτε μπιέλες.
Όχι να σχεδιάσουμε για 15g γιατί έτσι. Η ευθύνη μας είναι να σχεδιάζουμε με βάση τον κανονισμό, όχι με βάση ότι πει ο μαστροΓιάννης. Εξάλλου δεν είδα κανένα κτιριο σχεδιασμένο με νέους κανονισμούς να παθαίνει τίποτα σοβαρό σε ισχυρούς σεισμούς. Αν πάθει εδώ είμαστε να αναθεωρήσουμε και να επικαιροποιησουμε τους κανονισμούς. Αλλα αυτό το κάνουμε οι μηχανικοί, όχι οι ημιμαθείς μαστορες
Έχετε σκοτώσει κόσμο μέχρι να μάθετε μηχανικοί της πλάκας δεν μάθατε και ούτε θα μάθετε ποτέ.
Κάποιοι σας πίστεψαν και το πλήρωσαν. Κανονίστε με τους κανονισμούς την ανικανότητά σας.
2g ο λογαριασμός στην Τουρκεία. Ποιος θα τον πληρώσει ο κανονισμός οι οι φωστήρες μηχανικοί?
Εικόνα
Αν σχεδιάζουμε για 3 g γιατί έτσι λέει ο μαστρογιαννης ποιος θα τον πληρώσει τον λογαριασμό των τεράστιων διαδρομών που θαβπροκυψουν? Ο μαστρογιαννης Ο άσχετος?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

seismic1
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 20 Απρ 2024, 21:10

Lord Brum έγραψε:
20 Απρ 2024, 21:07
seismic1 έγραψε:
20 Απρ 2024, 20:56
Lord Brum έγραψε:
20 Απρ 2024, 20:52


Όχι να σχεδιάσουμε για 15g γιατί έτσι. Η ευθύνη μας είναι να σχεδιάζουμε με βάση τον κανονισμό, όχι με βάση ότι πει ο μαστροΓιάννης. Εξάλλου δεν είδα κανένα κτιριο σχεδιασμένο με νέους κανονισμούς να παθαίνει τίποτα σοβαρό σε ισχυρούς σεισμούς. Αν πάθει εδώ είμαστε να αναθεωρήσουμε και να επικαιροποιησουμε τους κανονισμούς. Αλλα αυτό το κάνουμε οι μηχανικοί, όχι οι ημιμαθείς μαστορες
Έχετε σκοτώσει κόσμο μέχρι να μάθετε μηχανικοί της πλάκας δεν μάθατε και ούτε θα μάθετε ποτέ.
Κάποιοι σας πίστεψαν και το πλήρωσαν. Κανονίστε με τους κανονισμούς την ανικανότητά σας.
2g ο λογαριασμός στην Τουρκεία. Ποιος θα τον πληρώσει ο κανονισμός οι οι φωστήρες μηχανικοί?
Εικόνα
Αν σχεδιάζουμε για 3 g γιατί έτσι λέει ο μαστρογιαννης ποιος θα τον πληρώσει τον λογαριασμό των τεράστιων διαδρομών που θαβπροκυψουν? Ο μαστρογιαννης Ο άσχετος?
Ναι ο μαστρογιάννης με τα μισά χρήματα σχεδιάζει για 3g Εσείς και να θέλετε δεν μπορείτε. Έχετε φτάσει στα όριά σας.
Αγοράζεις ένα προκατασκευασμένο διπλού τοιχώματος από οπλισμένο σκυρόδεμα με τα μισά χρήματα από ότι κοστίζουν οι κατασκευές σας, το οποίο αντέχει και θλίψη και τέμνουσες και τα πάντα, το βιδώνεις στο έδαφος από το δώμα και χτίζεις ουρανοξύστη για 3g με τα μισά χρήματα.
Είδες ο μαστρογιάννης ? Μόκο. :003:
Και ρίξε όσο κούνημα θες.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών