Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Αθλητικά νέα, ομάδες, αγωνιστικές, αποτελέσματα.
skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 25 Φεβ 2019, 23:14

Όταν λέω μεγαλυτερα εννοώ τα μαζικοτερα.
Αυτά έγιναν όλα στις αρχές της δεκαετίας του 80.Εγώ θα μιλησω για 3 συγκεκριμένους αγώνες.Στους 2 ημουν.
Ό αγώνας που δεν Ημουν,ήταν το μπαράζ του βολου,είχαν πάει ομως πολλοί φίλοι αρειανοι.Όλοι έλεγαν το ίδιο πράγμα,όλη την μέρα έπεφτε ξύλο.
Λίγο μετα είχε βγει η έφημεριδα φίλαθλος και είχε μια στήλη για φιλάθλους,ΘυμΑμαι τις αντεγκλήσεις γαυρων και σκουληκιών εκεί για το ποιός εδειρε ποιον.

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 25 Φεβ 2019, 23:21

2ος αγώνας ,Ο τελικός στην καλογρεζα αεκ παοκ
Πολύ ξύλο έξω και μέσα στο γήπεδο.
Το ξύλο έξω,δεν έπεσε στο οακα,ούτε στο κέντρο της Αθήνας.Έπεσε στη Φιλαδέλφεια.
Θυμάμαι μια φιλαδέλφεια σαν χωριό,όλο μονοκατοικίες.

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 25 Φεβ 2019, 23:33

3ος αγώνας Ο τελικός ολυμπιακός παοκ στη Φιλαδέλφεια,όπου χάσαμε 3-1.
Δεν μπορω να πιστέψω ότι έχουν γίνει μαζικοτερα επεισόδια από αυτόν τον αγώνα σε καμμια άλλη χώρα.Ούτε στην Αγγλία εκείνης της εποχής,ούτε στην λατινική Αμερικη.
Όσοι είχαν πάει στο γήπεδο συμμετειχαν.
Μέσα στο γήπεδο Εμεις είχαμε την 21 και οι γαύροι την σκεπαστη.
Όταν έγινε το 2-0 βγηκαμΕ έξω να περίμενουμε τους ολυμπιακούς.Βάζει ο δαμανακης το 2-1 ξανα όλοι μέσα.
Άραγε ήταν κανένας φόρουμιτης σε κάποιο από αυτά τα παιχνίδια;

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 25 Φεβ 2019, 23:43

skartados έγραψε:
25 Φεβ 2019, 23:14
.
Ό αγώνας που δεν Ημουν,ήταν το μπαράζ του βολου,είχαν πάει ομως πολλοί φίλοι αρειανοι.

Γιατι σε αυτο το ματς δεν ειχες φιλους Ολυμπιακους;
Τον Μακη τον Μαναβη τον Θοδωρα τον Παρασιδη,τον Νικολα,τονΤζαμαλ
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 25 Φεβ 2019, 23:53

Φλεβάρης 1981, χάσαμε 0-1 με τέρμα του Βαμβακούλα αλλά οι γάβροι της εποχής θα το θυμούνται μέχρι σήμερα το ξύλο που φάγανε.

Όλα ξεκίνησαν το μεσημέρι κάνα δίωρο πριν τον αγώνα όταν περίπου 150 ξέμπαρκοι γάβροι εγκλωβίστηκαν στην στενή τότε γέφυρα του Αλκαζάρ καθώς και από τις δύο μεριές τα δικά μας τα αλάνια τους είχαν κλείσει τις διόδους διαφυγής. Σχεδόν τριπλάσιοι οι δικοί μας και κάποιοι γάβροι πήδηξαν στα παγωμένα νερά του Πηνειού για να σωθούν. Τα αναφέρει και στο ΦΩΣ στην έκδοση που ακολούθησε τον αγώνα.
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 25 Φεβ 2019, 23:55

Τελικός κυπέλλου Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1960.
ΠΑΟ - ΑΕΚ 1960-61.
ΑΕΚ - ΠΑΟ 1966.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 26 Φεβ 2019, 00:16

wooded glade έγραψε:
25 Φεβ 2019, 23:55
Τελικός κυπέλλου Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1960.
ΠΑΟ - ΑΕΚ 1960-61.
ΑΕΚ - ΠΑΟ 1966.
Στο 2-0 στην καλογρεζα ήσουν ;


skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 26 Φεβ 2019, 00:29

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
25 Φεβ 2019, 23:43
skartados έγραψε:
25 Φεβ 2019, 23:14
.
Ό αγώνας που δεν Ημουν,ήταν το μπαράζ του βολου,είχαν πάει ομως πολλοί φίλοι αρειανοι.

Γιατι σε αυτο το ματς δεν ειχες φιλους Ολυμπιακους;
Τον Μακη τον Μαναβη τον Θοδωρα τον Παρασιδη,τον Νικολα,τονΤζαμαλ
Άλλες εποχές τότε.Για να ρωτήσεις κάποιον τι ομαδα είναι και να σε πει ολυμπιακος,παναθηναϊκός,αεκ,έπρεπε να πας είτε σε νησί διακοπές,είτε φαντάρος.Όταν έπαιρναν πρωταθλήματα αυτοί,ήταν για τη Θεσσαλονίκη σαν τα πρωταθλήματα που έπαιρνε το Αμβουργο και η Μπάγερν στη Γερμανία.Κανέναν δεν εβλεπες να χαίρεται κανένας δεν σε κουρδιζε.
Ειδικά ο Ολυμπιακός για Εμας ήταν απλά 2 σίγουροι βαθμοι στην τουμπα.

Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Δημοσιεύσεις: 3780
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:41
Phorum.gr user: Νταρνάκας
Τοποθεσία: Εμμανουήλ Παπάς Σερρών

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταρνάκας » 26 Φεβ 2019, 00:42

Τα μεγαλύτερα επεισόδια έγιναν στο ματς Θολός-Εμμανουήλ Παπάς της σεζόν 1987-88 που πήραμε το πρωτάθλημα, επί 20 λεπτά φίλαθλοι των δύο ομάδων δέρνονταν άγρια μέχρι να καταφέρουν οι ταλαίπωροι αστυνομικοί να επιβάλουν την τάξη. Όλα ξεκίνησαν όταν το σέντερ φορ μας, ένα διόλου ευκαταφρόνητο γομάρι κοντά 1,90 τα πήρε άγρια στο κρανίο με έναν οπαδό των γηπεδούχων που του έβριζε επί πολλή ώρα τη μάνα. Βγήκε απ' τον αγωνιστικό χώρο με μάτι που γυάλιζε, μπούκαρε μαινόμενος στην κερκίδα, τον άρπαξε κι άρχισε να τον κοπανάει αλύπητα. Επενέβησαν οι χωριανοί του για να τον σώσουν, τους την έπεσαν οι δικοί μας και το κακό γενικεύτηκε. Στη ρεβάνς ούτε που τόλμησαν να εμφανιστούν, το πήραμε 3-0 άνευ αγώνος.
Μοιρίδιοι κλωστῆρες, πανάφυκτον ἀνάγκῃ ζεῦγμ’ ἐπὶ δυστήνοις παισὶ βροτῶν θέμενοι, ἠγάγετο με ποτέ ἱμερτοῦ πρὸς φάος ἠελίου.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 26 Φεβ 2019, 08:17

τα μεγαλύτερα δεν ξέρω αν ήταν αλλά θα πω για αυτά που μουν εγώ

ΤΕλικός στην Πάτρα με γαύρο το 2005 με πετροπόλεμο εκτός (με την αστυνομία να μας πηγαίνει ανάμεσα από τους γαύρος και ντού στο ταρτάν πριν το αρχίσει το παιχνίδι )
Καυτατζόγλειο την πρώτη χρονιά του Κοντομηνά που χάσαμε από την γριά αν θυμάμαι 2-3 με ξύλο με την αστυνομία γερό (έφαγα την πρώτη μου γκλοπιά εκεί)
Τώρα άλλά σκηνικά που ήμουν ήταν ποιο μικρά. Κάτι πορείες στην Τούμπα ή ο τελικός του 2010 ή του 2003 ήταν μικρά
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 26 Φεβ 2019, 08:49

Άδη, το σκηνικό στο καυταντζόγριο ήταν 98 ή 99; θυμάμαι ακόμα το ματς που χάσαμε περίπου τότε γιατί ήταν τα πιο καλτ επεισόδια που έχω δει με τους δικούς μας να βουτάνε τα ακόντια από τα γυμναστήρια του στίβου κάτω από τις κερκίδες και να ρίχνουν (αναιμικά μέσα στην κομματίλα τους) στα στρουμφ

ήταν και δική μου παρθενιά, οι γκλομπιές πέφτανε ενώ τα στρουμφ είχαν παραταχθεί σαν άγημα σε γάμο στην έξοδο κατά την εκκένωση των κερκίδων
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 26 Φεβ 2019, 08:58

Μαυροβασίλης έγραψε:
26 Φεβ 2019, 08:49
Άδη, το σκηνικό στο καυταντζόγριο ήταν 98 ή 99; θυμάμαι ακόμα το ματς που χάσαμε περίπου τότε γιατί ήταν τα πιο καλτ επεισόδια που έχω δει με τους δικούς μας να βουτάνε τα ακόντια από τα γυμναστήρια του στίβου κάτω από τις κερκίδες και να ρίχνουν (αναιμικά μέσα στην κομματίλα τους) στα στρουμφ

ήταν και δική μου παρθενιά, οι γκλομπιές πέφτανε ενώ τα στρουμφ είχαν παραταχθεί σαν άγημα σε γάμο στην έξοδο κατά την εκκένωση των κερκίδων
νομίζω 98 αν και το 99 πάλι επεισόδια με τους αστυνομικούς είχαν γίνει στο Καυτατζόγλειο.Λυκειοπαίδο εγώ δεν καταλάβαινα και πολλά πολλά .Μέσα στην γκαύλα για τον ΑΡΗ τότε .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 26 Φεβ 2019, 09:08

όντως 98 γιατί θυμήθηκα ότι πούλησα τη δυναμική μηχανών δίνοντας κόλλα σε δτ για να προλάβω το ματς, η μεγάλη καύλα είχε παρέλθει αλλά μετά την 4αρα στο τσαντίρι είχα ψιλοκάνει καμμπακ
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Τα μεγαλυτερα επεισόδια στα ελληνικά γήπεδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 26 Φεβ 2019, 09:25

Η νεότερη σκουληκογενια ξέρει για τα επεισόδια στο μπαραζ του βόλου;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αθλητικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών