Το Colpo Grosso της ΝΔ με τα ΕΛΤΑ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
metarrythmistis
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: 13 Φεβ 2023, 15:28

Το Colpo Grosso της ΝΔ με τα ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metarrythmistis » 13 Φεβ 2023, 15:44

Το νήμα αυτό στο twitter μου αναφέρεται στο σκάνδαλο κρατικής ενίσχυσης στα ΕΛΤΑ.
Σκοπεύω να παρουσιάσω ιδέες για το πως μπορούν να βοηθηθούν οι εργαζόμενοι. Ξέρω ότι έχω μηδενικές πιθανότητες επιτυχίας. Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι έχω υποχρέωση να παρουσιάσω τις ιδέες μου.
Ξεκινώ με το θέμα της παράνομής κρατικής ενίσχυσης στα ΕΛΤΑ για το οποίο όλο το πολιτικό σύστημα σιωπά. Όπως εξηγώ στο νήμα του Twitter είναι βέβαιη η αρνητική θέση της ΕΕ. Αυτό θα σημαίνει ξαφνικός θάνατος για τα ΕΛΤΑ ενώ παράλληλα θα έχουν φαγωθεί τα λεφτά της ενίσχυσης. Στο τέλος του νήματος αποδεικνύω ότι η ενίσχυση των ΕΛΤΑ παρόλο που όλοι ήξεραν ότι θα απορριφθεί στην ΕΕ
Προτείνω λύση το τι θα πρέπει να κάνουν οι εργαζόμενοι εν' όψη των διπλών εκλογών


Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18319
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Το Colpo Grosso της ΝΔ με τα ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 06 Ιούλ 2023, 11:30

metarrythmistis έγραψε:
13 Φεβ 2023, 15:44
Το νήμα αυτό στο twitter μου αναφέρεται στο σκάνδαλο κρατικής ενίσχυσης στα ΕΛΤΑ.
Σκοπεύω να παρουσιάσω ιδέες για το πως μπορούν να βοηθηθούν οι εργαζόμενοι. Ξέρω ότι έχω μηδενικές πιθανότητες επιτυχίας. Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι έχω υποχρέωση να παρουσιάσω τις ιδέες μου.
Ξεκινώ με το θέμα της παράνομής κρατικής ενίσχυσης στα ΕΛΤΑ για το οποίο όλο το πολιτικό σύστημα σιωπά. Όπως εξηγώ στο νήμα του Twitter είναι βέβαιη η αρνητική θέση της ΕΕ. Αυτό θα σημαίνει ξαφνικός θάνατος για τα ΕΛΤΑ ενώ παράλληλα θα έχουν φαγωθεί τα λεφτά της ενίσχυσης. Στο τέλος του νήματος αποδεικνύω ότι η ενίσχυση των ΕΛΤΑ παρόλο που όλοι ήξεραν ότι θα απορριφθεί στην ΕΕ
Προτείνω λύση το τι θα πρέπει να κάνουν οι εργαζόμενοι εν' όψη των διπλών εκλογών

:smt023:smt023


Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10357
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Το Colpo Grosso της ΝΔ με τα ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 06 Ιούλ 2023, 11:34

metarrythmistis έγραψε:
13 Φεβ 2023, 15:44
Το νήμα αυτό στο twitter μου αναφέρεται στο σκάνδαλο κρατικής ενίσχυσης στα ΕΛΤΑ.
Σκοπεύω να παρουσιάσω ιδέες για το πως μπορούν να βοηθηθούν οι εργαζόμενοι. Ξέρω ότι έχω μηδενικές πιθανότητες επιτυχίας. Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι έχω υποχρέωση να παρουσιάσω τις ιδέες μου.
Ξεκινώ με το θέμα της παράνομής κρατικής ενίσχυσης στα ΕΛΤΑ για το οποίο όλο το πολιτικό σύστημα σιωπά. Όπως εξηγώ στο νήμα του Twitter είναι βέβαιη η αρνητική θέση της ΕΕ. Αυτό θα σημαίνει ξαφνικός θάνατος για τα ΕΛΤΑ ενώ παράλληλα θα έχουν φαγωθεί τα λεφτά της ενίσχυσης. Στο τέλος του νήματος αποδεικνύω ότι η ενίσχυση των ΕΛΤΑ παρόλο που όλοι ήξεραν ότι θα απορριφθεί στην ΕΕ
Προτείνω λύση το τι θα πρέπει να κάνουν οι εργαζόμενοι εν' όψη των διπλών εκλογών

Να τα αναδημοσιεύσεις εδώ.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21672
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Το Colpo Grosso της ΝΔ με τα ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 06 Ιούλ 2023, 11:39

στη περιοχή που δουλεύω κλείνουν ένα κατάστημα το οποίο σε καθημερινή βάση εξυπηρετεί κυριολεκτικά δεκάδες δικηγορικά γραφεία, συμβολαιογραφεία, ιδιωτικά ιατρεία, ένα τεράστιο νοσοκομείο, ξένες πρεσβείες, εταιρείες, κ.ο.κ.

πολυ έξυπνη κίνηση
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18319
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Το Colpo Grosso της ΝΔ με τα ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 06 Ιούλ 2023, 11:50

Εικόνα

ε οχι και χωρις αποτελεσμα


Εικόνα

metarrythmistis
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: 13 Φεβ 2023, 15:28

Re: Το Colpo Grosso της ΝΔ με τα ΕΛΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metarrythmistis » 06 Ιούλ 2023, 12:20

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
06 Ιούλ 2023, 11:34
metarrythmistis έγραψε:
13 Φεβ 2023, 15:44
Το νήμα αυτό στο twitter μου αναφέρεται στο σκάνδαλο κρατικής ενίσχυσης στα ΕΛΤΑ.
Σκοπεύω να παρουσιάσω ιδέες για το πως μπορούν να βοηθηθούν οι εργαζόμενοι. Ξέρω ότι έχω μηδενικές πιθανότητες επιτυχίας. Παρ' όλα αυτά νομίζω ότι έχω υποχρέωση να παρουσιάσω τις ιδέες μου.
Ξεκινώ με το θέμα της παράνομής κρατικής ενίσχυσης στα ΕΛΤΑ για το οποίο όλο το πολιτικό σύστημα σιωπά. Όπως εξηγώ στο νήμα του Twitter είναι βέβαιη η αρνητική θέση της ΕΕ. Αυτό θα σημαίνει ξαφνικός θάνατος για τα ΕΛΤΑ ενώ παράλληλα θα έχουν φαγωθεί τα λεφτά της ενίσχυσης. Στο τέλος του νήματος αποδεικνύω ότι η ενίσχυση των ΕΛΤΑ παρόλο που όλοι ήξεραν ότι θα απορριφθεί στην ΕΕ
Προτείνω λύση το τι θα πρέπει να κάνουν οι εργαζόμενοι εν' όψη των διπλών εκλογών

Να τα αναδημοσιεύσεις εδώ.
Δυστυχώς αυτήν την περίοδο δεν έχω χρόνο.
Το twitter νήμα μου για τα ΕΛΤΑ ήταν ΠΡΙΝ μπορέσω να πάρω το blue check με αποτέλεσμα να είναι πολλές δεκάδες ποστς των 140 χαρακτήρων. Είναι δύσκολο να τα κάνω copy paste 1 προς 1.
Παραθέρω όμως το subthread με το οποίο αποδεικνύω ότι είναι βέβαιο ότι θα υπάρξει ξαφνικός θάνατος.


Υποσημειωση 1
Η απόδειξη ότι το Ελλ. Δημόσιο θα χάσει την υπόθεση State aid SA.57538
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 38&from=EN
και ότι αυτό το γνώριζε ο Υπουργός (και ΟΛΟ το πολιτικό σύστημα), όπως γνώριζε και ότι τα ΕΛΤΑ θα πάνε σε ξαφνικό θάνατο προκύπτει ως εξής:
Λόγω της “αρχή του ιδιώτη επενδυτή στην οικονομία της αγοράς” (βλέπε σημεία 110-113 του SA 57538), τα ΕΛΤΑ θα έπρεπε να πάρουν τόσα κεφάλαια όσα θα εξασφάλιζαν αν ως ιδιωτικη εταιρεία προσφεύγαν στην αγορά χρήματος. Στην περίπτωση των ΕΛΤΑ η Eurobank κατείχε το 10%,
και όχι μόνο δεν συμμετείχε στην Αύξηση του ΜΚ αλλά μέσω μιας λογιστικής διαδικασίας στη ΓΣ αποχώρησε τελείως (και χωρίς αντάλλαγμα) από την εταιρεία. Δηλαδή εδώ έχουμε revealed preference ενός rational economic agent. Το ΔΣ της Eurobank που έχει fiduciary duty έναντι των
μετοχών αποφάσισε να αποχωρήσει τελείως και χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα απ' τα ΕΛΤΑ εν' όψη της αύξησης του ΜΚ. Πρόκειται για κραυγαλέα περίπτωση.
Μέσω της στρατηγικής του ξαφνικού θανάτου των ΕΛΤΑ κατάφεραν, χωρίς να κινδυνεύσουν νομικά, να δεσμεύσουν 249 εκατ.
για τους κομματικούς τους στρατούς. Μπροστά στα μάτια της κοινωνίας.
"Εδώ υπάρχει κάτι σάπιο" που λέει και ο Μαυρογιαλουρος όταν ανακαλύπτει την πραγματικότητα.
Με άλλα λόγια αυτήν την στιγμή ξεκοκαλίζουν τα 249 εκατομμύρια, ξέροντας ότι επέρχεται ξαφνικός θάνατος.
Εντωμεταξύ ο Πάτσης όντας βουλευτής της ΝΔ, ανέλαβε την υπεράσπιση της υπόθεση ενώ σίγουρα ξέρει ότι είναι χαμένη υπόθεση. Είναι το κόλπο για να φάνε όλοι.


Εγώ είχα κάνει tag σε πολλούς το νήμα μου αλλά κανείς δεν ενδιαφέρθηκε.
αυτό δείχνει το χαμηλό επίπεδο του πολιτικού συστήματος αλλά κυρίως των συνδικαλιστών. Δείχνω πως μπορούσαν τα 249 εκατομμύρια να πάνε σε ένα επικουρικό ταμείο των couriers.



Αντιθέτως πήγαν στην Σοφία των ΕΛΤΑ των "Παραιτηθείτε" (googlare για να δεις την σουρεαλιστική περίπτωση. Δεν θέλω να ανεβάσω video με την ίδια να τα λέει (υπήρχαν στο διαδίκτυο) στην συγκέντρωση- διαδήλωση των φιλελευθέρων-"Παραιτηθείτε") για να στέλνει τα παιδιά της σε ιδιωτικά σχολεία.



Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών